Výskyt rakoviny u psů a koček je bohužel poměrně častý. Nejčastěji se novotvary tvoří na mléčné liště, kůži, pohlavním aparátu, slezině játrech. Nádorové onemocnění častěji postihuje zvířata ve vyšším věku, ale jsou i případy, kdy onemocní i mladé zvíře.

 

Příznaky

Různé bulky a změny na povrchu těla bývají včas zpozorovány. Problematičtější to bývá s novotvary v těle. Pokud vznikne novotvar v dutině břišní nebo hrudní, majitelé si dlouhou dobu nemusí ničeho všimnout.

Po čase se ale začne břicho zvětšovat, padá (ubývá) svalovina, zvíře může začít obtížněji dýchat. Největší problém nastává, pokud novotvar (nejčastěji na parenchymatických, křehkých orgánech – játra, slezina) praskne a dojde k vnitřnímu krvácení. Zvíře rychle upadá do šokového stavu, sliznice jsou bledé, dýchání zrychlené, povrchní. V tu chvíli jde doslova o život.

Délka růstu novotvaru je různá, vždy záleží na druhu, stupni malignity (zhoubnosti), agresivitě.

 

Diagnostika a léčba

Kromě pečlivého klinického vyšetření (RTG, ultrazvuk, vyšetření krve), můžeme zvolit tenkojehelnou biopsii – cytologii (FNAC). Nevýhodou tohoto vyšetření je, že výsledek je pouze orientační a nemusí plně odpovídat následnému histologickému nálezu. Odstranit jenom část nádoru a odeslat na histologické vyšetření se spíše nedoporučuje pro vyšší riziko masivního rozsevu případných nádorových buněk. Z tohoto důvodu pro stanovení diagnózy využíváme kompletní chirurgickou excizi a reprezentativní vzorek (či celý novotvar) odesíláme na histologické vyšetření. Na základě výsledků histologického vyšetření a doporučení histologů volíme další léčebný postup.